Elementy instalacji wentylacyjnej

2016-07-02

Instalacje wentylacyjne to mniej lub bardziej skomplikowane systemy, które mają za zadanie usuwać zużyte powietrze z pomieszczeń, a czasem również dostarczać świeżego. Pierwsze rozwiązanie określa się jako wentylacja wywiewna, którą możemy spotkać w większości naszych domów oraz mieszkań i na niej skupimy się w dalszej części.


Elementy instalacji wentylacyjnej

Najważniejszym elementem są przewody kominowe, które łączą powierzchnie użytkowe z dachem budynku. To właśnie one transportują zużyte powietrze poza naszą przestrzeń życiową. Zakończeniami tych przewodów od strony mieszkań mogą być tradycyjne wywietrzniki, albo okrągłe anemostaty, ewentualnie - o innym kształcie. Na dachu montuje się wyciągi dla wentylacji mechanicznej, lub specjalne nasady kominowe, jeśli jest to wentylacja grawitacyjna.


Kiedy można zastosować anemostat?

Anemostaty z zasady przeznaczone są do użycia w instalacjach wentylacji mechanicznej, gdzie powietrze w ruch wprawia wyciąg, ale możemy je zastosować również do zwykłej instalacji. Wiele osób decyduje się na taki krok, ponieważ montaż stylowych anemostatów okrągłych lub kwadratowych potrafi zauważalnie poprawić wygląd pomieszczeń. Ponadto w handlu dostępne są wersje metalowe i plastikowe w różnych kolorach, dzięki czemu możemy dopasować je do każdego pomieszczenia.