Kabiny prysznicowe dla starszych osób

2016-05-05

Łazienki, które są specjalnie zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb seniorów, różnią się kilkoma elementami od innych łazienek. Te elementy to przede wszystkim kabiny prysznicowe, czasami poręcze na ścianach. Zwykle trudno tam spotkać wanny, ponieważ wchodzenie i wychodzenie z nich przysparza starszym osobom problemu. Jaki prysznic będzie odpowiedni w łazience starszej osoby?

Kabina prysznicowa dla seniora powinna przede wszystkim umożliwiać mu samodzielne korzystanie z prysznica. Ta tak przecież oczywista czynność jest znacznie utrudniona dla osób, które cierpią na bóle lub sztywnienie stawów. Najlepsze rozwiązanie to po prostu kabina bez brodzika, z odpływem zamontowanym w podłodze. Zapobiega to konieczności wysokiego podnoszenia nóg i pozwala uniknąć wypadków. Przydatna może okazać się także metalowa poręcz w ścianie, której można łatwo złapać się, by asekurować się przez upadkiem. Niebagatelną rolę spełni też antypoślizgowa podłoga.

Funkcjonalność to priorytet, jeśli w grę wchodzi projektowanie łazienki dla osoby starszej. Estetykę można dopasować do pragmatyczności, więc nie ma potrzeby rezygnowania z niej. Za to nic nie zastąpi komfortu, jaki stwarza możliwość korzystania z łazienki bez pomocy innych osób.