Gdzie zamontować kominek?

2016-05-07

Jeśli chcemy ogrzać dom kominkiem to sprawdzi się ten z systemem dystrybucji gorącego powietrza w połączeniu z elektrycznymi grzejnikami. Dzięki temu cały budynek skutecznie i długo utrzymuje ciepło, a koszty ogrzewania go prądem podczas naszej nieobecności w domu, będą o wiele mniejsze, niż można by się tego obawiać. Aby system i elementy do kominków sprawnie pełniły swoje funkcje, należy znaleźć odpowiednie miejsce do montażu.


W jakim pomieszczeniu zamontować kominek?


Kominek możemy zamontować w salonie, co dodatkowo może dla wielu stanowić przyjemną ozdobę i zagospodarowanie pustej ściany. Chodzi o to, że salon jest najczęściej największym pomieszczeniem, a kominek można zainstalować tylko w przypadku, kiedy kubatura jest większa lub równa 30 m3. Kolejnym przepisem jest to, że jeden kilowat mocy cieplnej wkładu powinien przypadać na 4 m3 pokoju.


Dobrą opcją jest także instalacja kominka przy kominie, ponieważ musi on być podłączony do osobnego i odpornego na wysoką temperaturę przewodu dymowego. Części do kominków, jak i cały system muszą być szczelne, aby spaliny były skutecznie usuwane na zewnątrz. Musi więc kominek wytwarzać odpowiednio silny ciąg, aby dym i sadze nie cofały się do pomieszczenia.