Kanały wentylacyjne

2016-03-08

Coraz to nowsze rozwiązania techniczne znalazły zastosowanie również w systemach wentylacyjnych. Obok tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej montowane są wentylacje mechaniczne, a także wentylacje z możliwością odzyskiwania ciepła.

Kanały wentylacyjne
Bez względu na zastosowany system kanały wentylacyjne muszą spełniać określone warunki. Dotyczy to zastosowanych materiałów, przekroju rur, zakończenia systemu. Materiał, z którego wykonany jest kanał musi być odporny na działanie ognia, korozję. O wielkości przekroju decyduje ilość powietrza do wymiany w danym pomieszczeniu.

Do wykonania kanałów wentylacyjnych stosuje się rury stalowe lub PCV (muszą mieć odpowiednie atesty). Dodatkowo  rury powinny być izolowane. Jest to podstawowe zabezpieczenie przed powstawaniem skroplin i zawilgoceniem ścian. Izolacja jest także czynnikiem wyciszającym. Rury stalowe łączone są za pomocą tzw. zatrzasków blacharskich. Kanały wentylacyjne PCV łączone są na wcisk, co jest znacznie wygodniejsze i zapewnia całkowitą szczelność połączeń.

Nie zaleca się wykonywania kanałów z rur elastycznych tzw. fleksów. Co prawda są bardzo łatwe w montażu i dobrze sprawdzają się w kanałach nierównych, ale jednocześnie zbierają kurz i wilgoć. Karbowane ścianki stawiają również duży opór przepływającemu powietrzu, co wywołuje charakterystyczny szum.