Cechy dobrego rekuperatora

2016-02-11

Rekuperatory, tak jak wszystkie urządzenia wentylacyjne, muszą rozpatrywać przede wszystkim pod kątem zapewnienia przez nieoczekiwanych wielkości wydatku powietrza w danych pomieszczeniach, które będą zgodne z normami i przepisami z tego zakresu. Przy wyborze danego modelu rekuperatora należy zwrócić szczególną uwagę na:
- wydajność – jest to parametr, który określa przy jakim ciśnieniu, jaka ilość powietrza jest wywiewana i nawiewana z rekuperatora – parametr ten pokazuje, jakie opory instalacji wentylacyjnej może pokonać konkretne urządzenie i czy jest w stanie osiągnąć wymagane wyniki wydatku powietrza,
-zużycie prądu – wentylatory stałoprądowe zużywają mało energii, w porównaniu z wentylatorami zmiennoprądowymi,
-wymiennik ciepła – wyróżniamy trzy rodzaje konstrukcji wymiennika – krzyżowy, przeciwprądowy, a także obrotowy. Wymienniki różnią się także materiałem, z jakiego zrobione są płyty wymiennika. Bardzo wysoką efektywnością odzysku ciepła charakteryzują się wymienniki przeciwprądowe, gdyż w takim porządku płyt, czas, jaki powietrze wywiewane płynie obok nawiewanego jest długi, inaczej mówiąc ma o wiele więcej czasu na ogrzanie zimnego powietrza, co wpływa na wysoki efekt odzysku.