Podstawowe parametry aparatów nawiewnych

2016-01-17

Każdy aparat nawiewny, ma swoje charakterystyczne parametry użytkowania. W zależności od modelu, mogą być one bardzo zróżnicowane. Nie oznacza to jednak, że parametry te nie mogą być uogólnione, tak by można było je dokładnie zdefiniować w kontekście każdego takiego urządzenia.

Najczęściej spotykane parametry aparatów nawiewnych
W specyfikacji technicznej, znajdziemy kilka takich podstawowych parametrów. Oto one:
1. Wydajność powietrza wydmuchiwanego - określa jak dużo powietrza może dany wentylator wydmuchać w przeciągu jednej godziny. Przeważnie jest to kilkaset metrów sześciennych - oczywiście zależnie od mocy urządzenia.
2. Moc - określa jaką moc prądu elektrycznego pobiera dane urządzenie. Przeważnie ten parametr nie jest zbyt wysoki i wynosi kilkadziesiąt, bądź nieco ponad 100 W.
3. Maksymalna temperatura pomieszczenia/nad paleniskiem. Parametr ten określa jaką temperaturę możemy ustawić maksymalnie w danym pokoju/ maksymalną temperaturę gazów wylotowych z paleniska.
4. Ciśnienie akustyczne czyli inaczej - hałas. Nie powinno być to więcej niż kilkadziesiąt dB.
5. Napięcie zasilania - to chyba oczywiste.
6. Stopień ochrony - określa parametr IP który przedstawia jak dane urządzenie elektryczne (w tym wypadku aparat nawiewny) znosi oddziaływanie czynników zewnętrznych (pyłu i wody).