Kaloryfery pokojowe a termostat…

2016-01-03

Regulacja kaloryferów pokojowych jest dostępna z poziomu termostatu. O tym wie każdy... Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę jak z niego korzystać, doprowadzając do częstych awarii w instalacjach centralnego ogrzewania.

Niestety, termostat jest bardzo wrażliwym i delikatnym urządzeniem. Z reguły mamy mnóstwo różnych rodzajów termostatów. Zwykle te najtańsze są najmniejsze. Za droższe sterowniki będziemy musieli zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych.

Na co uważać przy korzystaniu z termostatu?
1. Kaloryfery pokojowe nie zawsze grzeją tak jak byśmy chcieli. Gdy na przykład temperatura jest zbyt wysoka, możemy zakręcić termostat ale... nigdy nie do końca. Obracając termostat do końca ryzykujemy jego zapieczenie. Lepiej będzie, jeśli zostawimy jeden bądź pół obrotu luzu.
2. Termostat nie powinien być w jakikolwiek sposób naruszony. Jakiekolwiek pod tym względem uszkodzenia będą skutkowały poważnym wyciekiem. Dlatego nie warto wykonywać nim zbędnych ruchów a szczególnie takich, które mogłyby go uszkodzić.

Jeśli posiadamy zaawansowaną instalację c.o. zawsze możemy skorzystać z komputerów, służących do sterowania odpowiednimi piecami retortowymi. W niektórych przypadkach, producenci oferują tu moduły na ścianę, z których można szybko ustawić żądaną temperaturę.