Jak właściwie dobrać moc grzejnika?

2015-10-07

Grzejniki obecnie na naszym rynku różnią się między sobą praktycznie wszystkim: kształtem,konstrukcją oraz przeznaczeniem. Wśród ogromnej ilości modeli do wyboru są standardowe grzejniki płytowe, grzejniki żeberkowe, a nawet finezyjne grzejniki dekoracyjne.

Niezależnie jednak od tego jaki rodzaj grzejnika wybierzemy, najważniejszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest jego moc grzewcza.

Aby dobrać moc grzejnika we właściwy sposób, trzeba wiedzieć jaka jest temperatura zasilania oraz powrót wody w instalacji c.o. Bardzo istotne jest również określenie zapotrzebowania na ciepło w danym wnętrzu.

Optymalna moc grzejnika zależy od kilku czynników, Są to między innymi: wielkość pomieszczenia, przeznaczenie oraz lokalizacja we wnętrzu. Istotna jest także końcowa rola grzejnika i to, czy będzie miał on za zadanie ogrzewać pomieszczenie, tylko je dogrzewać czy też suszyć. Jeżeli grzejnik będzie stanowił główne źródło ciepła jego moc powinna być odpowiednio duża.

Jeśli we wnętrzu, oprócz grzejnika istnieje także inne źródło ciepła, w tym przypadku moc urządzenia nie jest już podstawowym kryterium wyboru. Można się wówczas skupić także na walorach estetycznych i rozważyć zakup grzejnika dekoracyjnego.W przypadku, gdy grzejnik ma służyć wyłącznie do suszenia można pomyśleć o zakupie grzejników żeberkowych.