płytki podłogowe

Płytki ceramiczne czy drewnopodobne? Jakie płytki podłogowe do łazienki wybrać?

2014-07-28
Wybór płytek podłogowych do łazienki nie jest zadaniem prostym - z czego zapewne większość osób zdaje sobie sprawę. Nie jest to decyzja, gdzie możemy zdać się na przypadek (choć czasem może to przynieść ciekawe efekty), gdyż od rodzaju płytek podłogowych oraz ich kolorystyki zależeć będzie ogólna atmosfera łazienki oraz to, jak będziemy się w niej czuć.

Kiedy rozważamy to jakie płytki podłogowe powinniśmy wybrać do swojej łazienki na ogół decydujemy pomiędzy dwiema opcjami - klasycznymi płytkami ceramicznymi oraz płytkami drewnopodobnymi. Oba rodzaje posadzki łazienkowej mają swoich zwolenników oraz swoje zalety, by jednak dokonać świadomego wyboru musimy uwzględnić coś jeszcze - własny gust.

Płytki podłogowe ceramiczne często określa się mianem terakoty. Od zwykłych płytek ściennych różnią się nieco powierzchnią zewnętrzną, która często bywa chropowata i posiada właściwości antypoślizgowe (jak ważne jest to w łazience chyba nie trzeba nikomu mówić. Płytki podłogowe mogą mieć różną kolorystykę, mogą być jednolite, mogą również posiadać różne odcienie, które mieszają się ze sobą na ich powierzchni tworząc ciekawe wzory (na zasadzie swobodnej dyfuzji), które imitują różne rodzaje minerałów, skał i kamieni. Zazwyczaj płytki podłogowe są znacznie większe od płytek ściennych, dlatego też w paczce będzie ich niewiele - nie powinniśmy się jednak tym specjalnie martwić, gdyż jeśli tylko właściwie obliczyliśmy potrzebny nam metraż płytek powinno wystarczyć.

Jeśli chodzi o alternatywę względem ceramicznych płytek podłogowych to ciekawym rozwiązaniem mogą być płytki drewnopodobne. Przede wszystkim są one znacznie “cieplejsze” - zarówno jeśli idzie o ich barwę, jak i faktyczne właściwości i odczucia jakie mamy podczas kontaktu z posadzką w łazience. Płytki drewnopodobne nie są na razie zbyt popularne, jednak wydaje się, że z czasem ich popularność będzie rosnąć. Użycie tego rodzaju płytek podłogowych może świetnie sprawdzać się zwłaszcza w przypadku eleganckich, ciemnych łazienek, gdzie płytki drewnopodobne mogą dodać wnętrzu ciepła oraz dobrze współgrać kolorystycznie ze ścianami oraz lampami i światłem.